Sezen Aksu‘nun eski şarkılarından birinin adı “Beni Kategorize Etme!” ‘dir. Hatırlamak isterseniz klibiyle birlikte Youtube Video’su burada.  Bu şarkı’nın ismine pazarlama açısından katılamayacağım kusura bakma sevgili Sezen.  Pazarlamada kategorize etmek en büyük anahtarlarımızdan biridir. Şöyle ki;

Yeni bir ürün / hizmet duyurmadan ya da geliştirmeden önce kendinize hangi soruyu sormamalısınız?

Benim yeni ürün / hizmetim rekabette nasıl diğerlerinden daha iyi olur?

Sormanız gereken soru şu: “benim ürün / hizmetim hangi kategoride birinci olmalıdır?” 

Bu yaklaşım klasik pazarlama yaklaşımının tersidir. “İnsanlar benim markamı nasıl daha çok tercih eder?” Sorusu geçmişte kaldı. Demode oldu.  Unutun bu soruyu hatta mümkünse hafızanızdan silin. Müşteriler, bazen markalara aşırı bağlılık gösterebilirler. Bu konuda çok tutucu olabilirler. Kendilerince nedenleri vardır elbette.  Ancak konu kategori ‘lere geldiğinde daha açık fikirli olurlar ve çoğunlukla “yeni ne var?” ile ilgilenir. Pek az kişi “hangisi daha iyi” sorusuna cevap arar.

Birkaç örnekle açıklayayım. Giyim kategorisinden gidelim. Aklıma gelen markalardan birisi Columbia. Adamlar gidip OutDoor diye bir kategori ‘ye oturdular. Daha öncesinde böyle bir kategori var mıydı bilmem ama adamlar gidip Tommy Hilfiger ile yarışmıyorlar

Biliyorsunuz ilk TV kanalımız TRT idi. Peki 90’lı yıllarda ne oldu. Özel kanallara izin çıktı ve o dönemki adıyla InterStar ya da STAR1 ilk özel TV kanalı oldu. (Ama kendisi Türkiye’nin 2. Kanalı. Ama kendi kategori’sinde ilk) Kral TV ilk özel müzik kanalı olarak yayın hayatına başladı.

Pek çok radyo kanalı vardı Türkiye’de Süper FM’den önce. Ama Süper FM ilk özel radyo kanalı oldu.  Soğuk içecek kategorisinde bir sürü çeşit ürün varken Lipton Ice  Tea ilk soğuk çay oldu. Red Bull ilk enerji içeceği. Bunların her biri pazara giriş yaparken kendi kategori’lerini yarattı ve o kategorinin açık ara birincisi oldu.  

Örnekleri daha da arttırabiliriz elbet ama ana fikrin pekiştiğini düşünüyorum. 

Diğer Faydalı Pazarlama İpuçları için Entel’in Pazarlama Sırları bölümüme beklerim 🙂

Yazar Hakkında

entelmuhendis