Kapitalizmin esası, özü, cücüğü nedir? Paranın ekonomi içerisinde dolaşımda olmasıdır. Yastık altında durup sizi sıcak tutan paracıklar ya da altınlar kapitalizm için öcüdür. Sistemin devamlılığı için çarkların dönmesi çok önemlidir. Ürün/hizmet satan firmalar/kişilerde sizden ve benden ürün/hizmet satarak paramızı almak için kıyasıya rekabet içindedir. İki temel amaç var; bizlerden daha çok para almak ve/veya daha fazla kâr elde etmek. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için Beyninizdeki “Satın Al!” Tuşu’na elinizin gitmesi için ve onların bizim için seçtikleri ürünlere yönelmemiz için türlü türlü nöro pazarlama numaraları çekerler.

Bu yazıdan sonra artık bu büyük oyunun(!) farkına varabileceksiniz 🙂 Bu arada Pazarlama teknikleri ile ilgili daha  fazla bilgi için, blog’umun Pazarlama Sırları bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.

Örneklerle ortamı güzelleştirelim.

Senaryo 1: Televizyonlar boy boy oldu, bizim oğlan bir tuhaf oldu

Bir teknoloji mağazası Televizyon reyonlarını güncelliyor ve yeni ürünleri teşhir olarak yerleştiriyor. En güzel pazarlama aktivitelerinden biri sonuçta. Elinde 3 seçenek var diyelim.

42 inch ABC Markası = 2.000TL

46 inch DEF Markası = 3.250 TL

55 inch XYZ Markası = 5.850 TL

Peki siz hangisini seçerdiniz?

Ortadaki mi?

Beynimiz genellikle bize 3 seçenek sunulduğunda ortadakini seçme eğilimindedir. Yani bir mağaza size 3 seçenekle geliyorsa size büyük ihtimalle ortadakini size satmak istemektedir. Güzel bir nöro pazarlama hilesi. Arabanızı yolda şerit çizgilerinin ortasında sürmeniz gibi. Hayır orta şerit değil, şerit çizgilerinin ortası. Biz sol şerit sever bir milletiz, orasıdır bizim yerimiz 🙂

Senaryo 2: Çok Seçenek Hiç Seçenektir Evlat!

Bir restoran menüsündeki fiyatları hazırlıyorsunuz diyelim ve restoran sahibi de Şef’in yeni spesiyal’ini diğer yemeklere göre daha fazla satmak istiyor. Nasıl bir fiyat ve pazarlama politikası izlemelisiniz?

A)Spesyale en ucuz  fiyat etiketini yazarım

B)Spesyale ortalama bir fiyat etiketi yazarım

C)Spesyale en pahalı fiyat etiketini yazarım

D)Spesyale en pahalının biraz altında fiyat etiketi yazarım.

Doğru cevap: D

Genellikle insanlar bir restorana gittiklerinde en pahalı yemeğin biraz altında fiyatta olanı seçme eğilimindedirler. Hoop buyursunlar size nöro pazarlama tuzağı. Afiyetle yedi müşteriler!

Senaryo 3: Elmalarla Armutlar Birbiri ile karşılaştırılmaz.

Diyelim ki size araba satmaya çalışıyorum. Elimde 3 adet araç var ve üçünün de fiyatı aynı. 1 adet 4×4 cip ve 2 adet de tek kapı spor araba. Spor arabalardan birinin kaportasında ufak tefek çizik ve göçükler var diğeri çok daha temiz. Üzerinde hasar olan arabanın sahibi hasarlardan dolayı fiyatta birkaç bin lira indirim yapmaya da razı.

Beynimiz, otomatik olarak 4×4 ‘ü seçeneklerin dışına atar. Neden? Elimizde onu karşılaştırabileceğimiz bir başka 4×4 cip yok da ondan. Spor arabalardan da temiz olanını seçmeye daha yatkın oluruz. Buyrun size 3. nöro pazarlama yönlendirmesi.

Senaryo 4: Tatili Boşver Bu sene evde oturalım..mı acaba?

Ailenizle tatile gideceksiniz ve seçeneklerinizi Bodrum ve Marmaris olarak ikiye indirdiniz diyelim. Turizm şirketi Size her iki nokta için de fiyatları birbirine çok yakın ultra herşey dahil seçenekli iki otel önerdi

Karar vermek zor değil mi? İki otel de deniz kenarında 5 yıldızlı, ultra herşey dahil vs vs.

Nöro pazarlama bilen ve kararınızı etkilemek isteyen turizm firması ne yapar biliyor musunuz?

Ultra Herşey Dahil Bodrum, Ultra Herşey dahil Marmaris’in yanına bir de fiyatı biraz daha düşük ama Oda+Kahvaltı seçenekli Bodrum’u sunar…

Hımm biraz işler karıştı gibi, Ultra Herşey Dahil Bodrum; Oda+kahvaltı Bodrum’un yanında o kadar cazip görünüyor ki Ultra Herşey Dahil Marmaris’i düşünmeden eleyip bu iki seçenek arasından Ultra Herşey Dahil Bodrum’u seçmemiz işten bile değil. 🙂

Neden? Çünkü firma size onu seçtirmek istedi. Neden? Büyük ihtimalle bu seçeneğin kârlılığı daha yüksektir 🙂

Tabii ki bunlar yaşanmış gerçek örnekler değil ve herkes %100 bu numaraları yutmaz. Ama yutan insanlara da hatırı sayılır satışlar yapılır. Ben sadece beynimizin nasıl çalıştığı ve nöro pazarlama ile nasıl kandırılmaya ve yönlendirilmeye açık olduğunu göstermeye çalışıyorum.

Yazar Hakkında

entelmuhendis