7 yıl önce, 2013 yılının Temmuz ayının ortasında tanıştım John Perkins ile. Tabii ki bu tanışma yüzyüze değildi. “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” kitabı sayesinde tanıdım. İlk basımı 2005’te olan bu kitabı bir solukta, yaz tatilinde deniz kenarında bitirdim. Fotoğrafta gördüğünüz gibi ardından kütüphaneme diğer kitapları da ekleyip okudum.

Kendisi de bir ekonomik tetikçi olan John Perkins 1960’lı yıllardan itibaren tüm dünya genelinde neler yaptıklarını paylaşıyor adeta bir günah çıkartma tadında. Aslında kafası çalışan pek çok kişinin tahmin ettiği olayların itirafı adeta. Kitaplardaki hikayeleri paylaşım heyecanınızı mahvetmeyeceğim korkmayın 🙂 (spoiler yok hehe :)) Sadece ağzınıza bir parmak bal çalacağım.

Ortadoğu, Güney Amerika ya da Afrika’da yer altında petrol, doğalgaz, altın vb gibi pek çok zenginliği olup da halkı fakirlikten sürünen, ama ülkeyi yönetenlerin zenginlik içinde oldukları yerleri bilir misiniz? Ya da bu ülkelerde halk tarafından sevilen dürüst yöneticilerin bir süre sonra çeşitli kazalar ya da askeri darbeler sonucu öldüklerini duydunuz mu? Peki bu ülkelerin yer altı kaynakları bu kadar zenginken neden halkı sefalet içinde yüzüyor hiç sorguladınız mı?

İşte bu soruların neredeyse hepsinin cevabı Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları kitaplarında yer alıyor. John Perkins adım adım anlatmış hepsini. Üstelik hayali hikayeler değil gerçek yaşanmış hikayelerle

Yazar Hakkında

entelmuhendis